Update of the tournament, June 6th 2019.

The players list is complete now and each country has paid their fee.

Floor manager; Pieter Potmeer.

The following referees are present at the tournament and will act where necessary.

  • Marta Binkowska (Poland)
  • Sébastien Lavallée (Denmark)
  • Zhao Yulong (France)
  • Oleg Klimenko (Russia)
  • Manuel Schlich (Germany)

The registration is closed in total 140 participants will participate. The following players will participate in the ERMC 2019.

Poland
Łukasz Grzybowski
Jakub Bacic
Miłosz Meller
Olga Igarashi
Mateusz Woźniak
Jacek Borysiak
Nina Popławska
Tatsuya Igarashi
Dominik Kolenda
Justyna Kruczek
Martyna Jędryczka
Roman Powęzka
Tomasz Powęzka

Austria
Lena Weinguny
Dominik Hammerl
Alexander Doppelhofer
Birgitt Rupp
Michael Dusleag
Manuel Tomisser
Matthias Trinkl
Lukas Gerhold
Krisztian Deak

Slovakia
Juraj JERGUŠ
Matej LABAŠ
Tomáš Širon

Spain
Raúl Ríos Navarro

Norway
Glen Ivar Husom

Switzerland
Luc Humbert

Germany
Peter Beese
Axel Eschenburg
Daniel Gahler
Timur Hahn
Waldemar Laube
Marcus Völker
Ilka Stummeyer

Great Britain
Philip Bielby
David Clarke
Michael Donaghy
Tony Haley
Nick Dyer
Paola Bungaro
Gemma Sakamoto
Martin Lester
John Duckworth

France
Cedric Aguerre
Mathieu Chambe
Valentin Courtois
Maati Raissi
Sandra Berthommier
Angelo Maolet
Chen Chaolei
Julien Fouques
Joël Ratsimandresy

Italy
Ombretta Tassinari
Marco Montebelli
Domenico Sansevieri
Alan Coli
Massimo Crivaro

Finland
Janne Eskola
Ossi Hirvola
Kasper Kivimaki
Einari Lavaste
Konsta Lensu
Yuanqi Shan
Vilhelmiina Viinikka
Samu Viitanen

Denmark
Morten Andersen
Claus Christensen
Sheila Hansen
Eigo Kawatani
Henrik Leth
Jesper Nøhr
Lars Therkelsen

Russia
Mikhail Lugovkin
Pavel Bogachev
Alexey Leontiev
Daria Ilina
Sergey Petrushchenko
Dmitry Sirotkin
Arslan Mandjiev
Oxana Vyshivannaya
Dmitriy Novikov
Olga Alekseeva
Nikita Tkachenko
Elena Titova
Elena Goryacheva
Nikita Kotlov
Sergey Aleshin
Kirill Khromov
Natalya Uskova
Vladimir Zayakin
Yulia Loginova
Yulia Bykova
Vladimir Nadanyan
Pavel Sorokin
Artem Titov
Dinara Gabdulina
Vladislav Plyasunov
Ilya Monakov
Vladimir Bogdanov

Czech Republic
Radka Pernicová

Ukraine
Maksym Ivanov
Danylo Shatokhin
Anna Zubenko
Cyril Boichenko
Valerii Bohdanov

Belarus
Uladizmir Tananushka
Pavel Verebei

Portugal
Sérgio Lima

The Netherlands
Pauline van der Linden
Ans Hoogland
Désirée van Heemskerk
Gerda van Oorschot
Eveline Broers
Marianne Croeze
Cees van den Brink
Jacqueline Oudshoorn
Nel Hofman
Anneke Keyl
Michael van der Sluijs
Jinbi Jin
Reilly Brands
Bert Claessen
Janco Onnink
Foppe Bakker

Sweden
Jasper Germeys
Anna Titova
Niklas Johansson
Stefan Persson

Belgium
Chris de Roock

EMA invitees
Masaharu Tomotake (Japan)
Hiroshi Yamai (Japan)
Anthony To (Australia)
Kevin Lin (Australia)
Kinyan Lui (USA)
Daniel Moreno (USA)
Edwin Dizon (USA)
Claire Pozniak (USA)
Shane Zamora (USA)
Wenlong LI (China)